Logo Szczaniec

News

News zdjęcie id 1517

SZCZANIEC W RANKINGU GMIN GUS-U

29.01.2021

 

TABELA PDF

 

ANALIZA  RANKINGU  GUS  GMIN  ZA  ROK  2019.

 

Jak co roku, Główny Urząd Statystyczny dokonał analizy funkcjonowania poszczególnych gmin w Polsce, tym razem za rok 2019.

Z danych opublikowanych przez Urząd Statystyczny w Zielonej Górze wynika, że gmina Szczaniec z roku na rok, systematycznie poprawia swoją pozycję w tym rankingu.

Pierwsze miejsce w powiecie i szóste w województwie pod względem ilości pozyskanych na inwestycje środków zewnętrznych w przeliczeniu na głowę mieszkańca gminy, to potwierdzenie wysokiej skuteczności działań kierownictwa i pracowników Urzędu Gminy oraz tych radnych, którzy efektywnie i z zaangażowaniem współpracują z władzami gminy dla dobra jej mieszkańców.

Wysokie, drugie miejsce w powiecie i dwudzieste pierwsze w województwie pod względem łącznych wydatków budżetowych na głowę mieszkańca - również ma swoją wymowę. Budżet  gminy w ostatnich 5-6 latach, po stronie wydatkowej zwiększył się 2,5-krotnie!

Naszą piętą achillesową jest ciągle niewystarczająca ilość mieszkańców podłączonych do sieci kanalizacyjnej (wybudowane w ostatnich latach 84 przydomowe oczyszczalnie ścieków, obsługujące ok. 7% mieszkańców gminy, nie są brane pod uwagę w tej analizie!). Myślę, że budowa w tym roku sieci kanalizacyjnej w Smardzewie zauważalnie zmieni tę sytuację, gdyż zwiększy nam wskaźnik z 49 do ponad 70%.

Problemem jest również ujemny wskaźnik migracji ludności. Mam nadzieję, że zwiększana z roku na rok oferta infrastrukturalna gminy, czyli inwestycje drogowe, wodno-kanalizacyjne, budowa sieci gazowej niskiego ciśnienia, inwestycje w obszarze oświaty, opieki i wychowania (remonty szkół i przedszkoli, uruchomienie Klubu Malucha, Klubu Seniora), rozbudowa bazy kulturalnej, nowe obiekty turystyczno-sportowe - wszystko to powinno podnieść atrakcyjność gminy, zmniejszając odpływ mieszkańców i zachęcając nowych do osiedlania się w naszej gminie.

Odwieczną bolączką jest również najniższy w powiecie finansowy udział mieszkańców w tworzeniu budżetu gminy, czyli tzw. "dochody własne gminy". Składają się na nie wpływy z podatków lokalnych i odpis z podatku dochodowego odprowadzanego przez mieszkańców do budżetu państwa.

Wyższa od średniej w powiecie liczba bezrobotnych, praca "na czarno", praca za granicą, otrzymywanie części wynagrodzenia "pod stołem", niska aktywność gospodarcza mieszkańców, do tego niska "atrakcyjność inwestycyjna" gminy oraz brak własnych terenów pod inwestycje, czyli zjawiska blokujące pojawienie się na naszym terenie dużych inwestorów…  Wszystko to sprawia, że odprowadzany przez nas podatek dochodowy jest stosunkowo niewielki, a co za tym idzie, należny Gminie odpis od niego, który w 2019 r. wynosił 38% - jest również odpowiednio mały.

Zachęcajmy więc swoje rodziny, sąsiadów i znajomych, aby wypełniając roczne zeznania podatkowe, wpisywali miejsce swojego faktycznego zamieszkania, a nie miejsce zameldowania, które często jest inne niż to, gdzie zamieszkują lub chcą zamieszkać w przyszłości. Dzięki temu zwiększy się potencjał budżetowy gminy, w której żyją, lub żyć będą.

 

                                                                                                                                                                                                                                             Krzysztof Neryng - Wójt Gminy Szczaniec

Wójt gminy zaprasza

KRZYSZTOF NERYNG

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.